vyvoj

 
 
 
  STRAVA A VÝVOJ  
 

těhotnáTelesná hmotnosť maminky je ukazovateľom jej rastu. V prvých troch mesiacoch nadmerné priberanie väčšinou nehrozí v dôsledku mierne nevoľnosti. Keď nevoľnosť neskôr ustúpi, často sa rozvinie neobyčajná chuť k jedlu, ktorej príčina najskôr tkvie v rýchlom poklese hladiny cukru v krvi. Ten je spôsobený stále rastúcou energetickou spotrebou plodu. Po pôrode táto fixácia odoznie a žena si ju len ťažko dokáže spätne vysvetliť. Optimálny váhový prírastok na konci tehotenstva by mal predstavovať asi 10 - 12 kilogramov. Prílišný nárast hmotnosti a nadváha vôbec sú príčinou pôrodných komplikácií. Výživa v tehotenstve by sa od pôvodných stravovacích návykov príliš meniť nemala, žena by však mala dávať prednosť vitamínom pred vysokokalorickými pokrmamy. Dôležitou zložkou výživy je ovocie, zelenina, celozrnné výrobky a zdroje bielkovín, ako ryby, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky a chudé mäso.

Závery rozsiahlych prieskumov dokazujú, že ženy, ktoré pijú počas tehotenstva alkohol, vystavujú svoje deti riziku ťažkého poškodenia a to ako v zárodočnej fáze, ako aj v neskorších štádiách vnútromaternicového vývoja. Alkohol poškodzuje najmä zrakovej ústrojenstva plodu. Tiež fajčenie je nebezpečné, pretože spôsobuje pokles schopnosti krvi prenášať kyslík. Každé potiahnutie z cigarety obmedzuje prietok krvi pupočnej šnúry, a tým vystavuje plod záťaži. Deti silných fajčiarok majú takmer vždy nižšia pôrodná hmotnosť. V tomto období má nesmierny význam nezafajčené pracovné prostredie aj preto, že prítomnosť tabakového dymu často umocňuje tehotenskou nevoľnosť.

Vyberte si z kontaktných šošoviek vhodných aj pre tehotné.

 
 

© Vyberte si z kontaktných šošoviek vhodných aj pre tehotné.Vytvoril carda pro majitel L222.  2009 © všetky práva vyhradené