vyvoj

 
 
 
  POČATIE  
 

Počatia nastáva v momente splynutí mužskej spermie so ženským vajíčkom. Doba, počas ktorej môže dôjsť k oplodneniu je asi 24 hodín. Nestretne-li sa vajíčko sa spermií, odumiera v priebehu púti do maternice. Po dvoch týždňoch sú jeho pozostatky vyplavené spolu s odloučení maternicovej sliznicou pri menštruácii. Ovulácia je u mnohých žien spätá so zvýšenou túžbou po Spermiepohlavnom styku. Sezónne výkyvy pôrodnosti svedčí o tom, že aj ľudská sexualita je do určitej miery podriadená ročnému cyklu.

Pri ejakulácia je semenný tekutina vystreknutia hlboko do pošvy proti delohovému hrdlu. Vzdialenosť asi 15 - 18 cm z pošvy do vajcovodov spermie urazí za niekoľko hodín. Najzdatnejší z nich môžu za priaznivých podmienok dosiahnuť vajcovodu už za pol hodiny. Ostatné sa na svojej púti mnohokrát zastaví v početných záhyboch sliznice, väčšinou sa ale uvoľní a pokračujú ďalej. Ich cesta môže trvať dlhé hodiny, niekedy dokonca aj niekoľko dní. Spermie sa pri tom mení; sú ovplyvňované látkami v klíčne hrdle, maternici a vajíčkovodov, pričom získavajú schopnosti riadne oplodniť vajíčko. Dlhá životnosť spermií spôsobuje, že k oplodneniu môže viesť aj pohlavný styk niekoľko dní pred ovuláciou. Pravdepodobnosť počatia je ale vyšší, ak dôjde k styku v období ovulácie.

Zhruba po dvoch hodinách je vajíčko obklopené spermií, ktoré prekonali všetky prekážky a boli najrýchlejší. Iba sto spermatozoidov zostalo z pôvodných 500 miliónov. Teraz sa pokúšajú preniknúť stenou vajíčka. Vo chvíli, keď sa malá skupina predierať stenou vajíčka, náhle jedna z nich prenikne do jej vnútra. Vzápätí dochádza k neobyčajnému javu: chemické zloženie steny vajíčka sa rýchlo menia a zamedzuje ostatným spermiam vstúpiť do vajíčka, hoci sa im to už takmer podarilo. Tak je vylúčené, aby do vajíčka vnikol viac spermií. Ak by k tomu došlo, ďalší vývoj by sa skôr či neskôr zastavil. Neúspešné spermie naďalej zostanú v snahe oplodnit vajíčko ešte niekoľko dní. Snáď neslúži žiadnemu účelu, je však možné, že sa vytvorili chemické prostredie, ktoré je pre vajíčko počas cesty vajíčkovodov veľmi dôležité.

Hlavička víťaznej spermie so svojím genetickým nákladom teraz spočíva vo vnútri jadierka vo vajíčku. Tiež genetický materiál obsiahnutý vo vajíčku je sústredený do jadierka.

Vyberte si z kontaktných šošoviek vhodných aj pre tehotné.
 

 
 

© Vyberte si z kontaktných šošoviek vhodných aj pre tehotné.Vytvoril carda pro majitel L222.  2009 © všetky práva vyhradené